Niezależny Portal Regionalny - Olkuski Portal Internetowy
Język polski  English language 


Login:
Hasło:
Pamiętaj Mnie
Załóż konto
Przypomnij hasło
 » Informacje portalowe
Mieszkać w Olkuszu 
Wtorek, 01 Lipiec 2014 , m. Olkusz 
morizon.pl
Trzydzieści kilka tysięcy mieszkańców Olkusza zna blaski i cienie mieszkania w nim. A jak wygląda Olkusz oczami eksperta serwisu prezentującego oferty nieruchomości z całej Polski?

Jak wskazuje Zygmunt Zmuda Trzebiatowski z serwisu Morizon.pl, po pierwsze uwagę zwraca dość wysoka cena metra kwadratowego w Olkuszu, w porównaniu z innymi tej wielkości miastami w Polsce. I nie chodzi tu o apartamenty, których cena przekracza wyraźnie 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, ale o zwykłe mieszkania, gdzie średnia oscyluje między 2800 a 3000 zł. Sporadycznie można znaleźć oferty na poziomie 2000 zł/m kwadratowy, ale nie są to optymalne oferty.

Najtańsze obecnie wystawione mieszkanie w serwisie oferowane jest za 84 tysiące złotych (maleńka kawalerka na Skalskiej), najdroższe natomiast 389 tysięcy za 3- pokoje na Osiedlu Słowiki. Jest zatem pełna rozpiętość, natomiast przy dość wysokiej cenie metra, Olkusz nie jest tanią lokalizacją. To jednak świadczy raczej o atrakcyjności tej lokalizacji – rynek bowiem już dawno zweryfikował ceny, które dla podobnych metraży w podobnej wielkości miastach potrafią różnić się radykalnie. Widać również, analizując daty zamieszczenia poszczególnych ofert, że niewiele z nich oferowanych jest do sprzedaży od bardzo długiego czasu – większość znajduje się w serwisie od kilku miesięcy, co pozytywnie świadczy o dynamice i potencjale lokalnego rynku.


Struktura mieszkań i domów oferowanych do sprzedaży jest typowa dla tej wielkości miejscowości, tzn ofert mieszkań jest mniej więcej trzykrotnie więcej niż ofert domów, natomiast nie należy mylić liczby ofert w serwisach z realną liczbą nieruchomości – w Olkuszu, podobnie jak na całym rynku małopolskim, dominują umowy otwarte, czyli, że daną nieruchomość oferuje zarówno właściciel jak i więcej niż jedna agencja nieruchomości. Każda z nich wprowadza ofertę we własnym imieniu, co sztucznie zawyża podaż, ale to domena polskiego rynku nieruchomości.


Oferty z Olkusza prezentują zarówno lokalne biura nieruchomości, jak i agencje sieciowe, co świadczy o tym, że jest to rynek postrzegany przez pośredników jako atrakcyjny. Sądząc po liczbie ofert nieruchomości w zasobach lokalnych biur prezentujących je w serwisie Morizon.pl, widać, że lokalne biura są silne i dobrze osadzone w lokalnej społeczności – ale widać wyraźnie, że prezentują w dużej części wspólny wachlarz ofert.


To od strony podażowej –a jak prezentuje się popytowa? Tu oczywiście z perspektywy serwisu internetowego widać tylko pewne tropy. Jednym z nich jest ruch w serwisie oraz liczba oglądanych przez internautów ofert z danej miejscowości. Średnio w ciągu miesiąca oferty lokalnego biura nieruchomości oglądane są mniej więcej 3 tysiące razy, można zatem śmiało założyć, że wszystkie oferty z Olkusza w serwisie Morizon.pl w każdym miesiącu wyświetlane są około 25-30 tysięcy razy – to pokazuje bardzo optymistyczny obraz świadczący o sporym potencjale rynku.


Te wszystkie dane: liczba ofert, potencjał lokalnych biur nieruchomości oraz liczba odsłon ofert w zestawieniu z dość wysoką ceną metra kwadratowego oraz sporą rotacją ofert, pozwalają, z tej perspektywy, którą dysponujemy, na uznanie olkuskiego rynku nieruchomości za atrakcyjny i wart uwagi osób zainteresowanych kupnem nieruchomości w tym rejonie. A warto pamiętać, że kondycja lokalnego rynku nieruchomości jest często skorelowana z sytuacją gospodarczą jako taką – konstatuje Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.

5954

 » Menu
Kultura i Sztuka
» Kina
» Zespoły, artyści
» Muzea, ośrodki kultury
» Galerie Sztuki
» Imprezy, wydarzenia
» Nasze relacje
Moje miasto
» Historia Miasta
» Olkusz nocą
» Ciekawostki
» Miasta Partnerskie
» Zabytki
» Panorama miasta
» Cyfrowa Mapa Miasta
» Galerie
» Stowarzyszenia
» Nieruchomości w Olkuszu
» Rynek w 2002 roku
Po godzinach
» Restauracje
» Knajpy, puby
» Hotele, motele
Niezbędnik
» Twoje Bezpieczeństwo
» Stacje benzynowe
» Banki
» Bankomaty
» Urzędy
» Usługi Pocztowe
» Zdrowie
» Fotoradary w okolicy
Sport i rekreacja
» Pływalnie kryte
» Pływalnie otwarte
» Obiekty sportowe, kluby
» Rekreacja, turystyka
Kontakty
» Forum internetowe
» Ogłoszenia drobne
» Polityka prywatności
Edukacja
» Przedszkola
» Szkoły Podstawowe
» Gimnazja
» Szkoły Średnie
» Szkoły Językowe
» Prawo Jazdy


 » Oceń Szpital

Copyright © 2001-2018 Olkuski Portal Internetowy
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Redakcja zastrzega sobie prawo do błędów i pomyłek w każdym dziale portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści ogłoszeń, for dyskusyjnych i komentarzy internautów.